42'inci İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

Bağcılar'da 42. İstişare Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. "Kentsel Dönüşüm" temasıyla düzenlenen programda Başkan Çağırıcı, kentsel dönüşüm uygulamalarını anlattığı bir sunum yaptı.

Bağcılar'da geleneksel hale getirilen İstişare Toplantılarının 42'incisini gerçekleştirdi. Halk Sarayı'nda "Kentsel Dönüşüm" teması ile düzenlenen programa Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, AK Parti Bağcılar İlçe Başkanı İsmet Öztürk, CHP Bağcılar İlçe Başkanı İsmail Kelbat, Saadet Partisi Bağcılar İlçe Başkanı Beşir İstemi, belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri, muhtarlar, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Belediyelerin kentsel dönüşüm uygulamaları hakkında sunum yapan Başkan Çağırıcı, soruları cevapladı. Uygulamada öncelikli olarak hak sahiplerinin rızasının alınacağını ifade eden Çağırıcı, isteyen vatandaşların riskli evini kendisinin yenileyebileceğini, parası olmayanlara kredi imkanı sağlanacağını anlattı. Kirada kalmak zorunda olanlara da kira yardımında bulunulacağını hatırlatan Çağırıcı, muhalefetin rantsal dönüşüm eleştirilerine de cevap verdi. Çağırıcı, "Ben hemşehrilerimize hep şunu söylüyorum; karşı tarafın ne kazandığına değil sizin kazancınızın ne olduğuna bakın. Depreme dayanıklı bir konut, otoparkıyla, yeşil alanı ve diğer sosyal donatı alanlara sahip bir sitede ev sahibi olacak. Sahip olduğu daire de daha değerli olacak" diye konuştu.

Bağcılar'da zemin etüt çalışmalarını tamamladıklarını ifade eden Çağırıcı, "Parsel bazlı zemin etüt çalışmalarımızı tamamladık ve İmar Planımızı da İstanbul Büyükşehir Belediyemizin İmar Planı doğrultusunda hazırladık. İlk etapta 11 farklı bölgede 269 bin 050 metrekarelik bir alanı kentsel dönüşüm bölgesi olarak belirledik ve Belediye Meclisimizden geçti. Bunlardan 4'ü site, 7 tanesi de normal alan." diye konuştu.

Belediye Meclisi'nden geçen 11 bölgenin önümüzdeki günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunulacağını anlatan Çağırıcı, program kapsamında özellikle bazı sitelerin dönüşümüne yönelik hazırladıkları örnek projelerin de gösterimini yaptı. Yeni sitelerde otoparkların yer altına alınacağını ve yeşil alan miktarının artacağını anlatan Çağırıcı, vatandaşların teşvik edilmesine yönelik çalışmalar hakkında da bilgiler verdi.

İmar plan notlarında plan notu değişikliği yaptıklarını belirten Çağırıcı, "Bu değişiklikle vatandaşlarımızın bir araya gelerek binalarını yenilemelerini teşvik ediyoruz. Bir araya gelerek bin metrekarenin üzerinde parsellere yüzde 10'dan yüzde 30'a kadar imar artış izni veriyoruz" şeklinde konuştu.

Programın açılışına katılan Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır da kısa bir konuşma yaptı. "Bu çalışma, Bağcılar'ı geçmiştem bu günlere getiren, bu günden de büyük bir ihtimalle daha güzel günlere götürecek" diyen Çakır, istişarenin önemine çekti. Halk için yapılanların, yine halk ile birlikte yapılması gerektiğini anlatan Çakır, insan için yaşadığı çevrenin önemli olduğunu vurguladı.

Başkan Çağırıcı'nın sunumunun ardından sırasıyla Saadet Partisi Bağcılar İlçe Başkanı Beşir İstemi, CHP Bağcılar İlçe Başkanı İsmail Kelbat, AK Parti Bağcılar İlçe Başkanı İsmet Öztürk, CHP Belediye Meclis Üyesi Orhan Utan da söz alarak birer konuşma yaptı.