Çevre ve Şehircilik Bakanı, Bağcılar’da 1903 daireli iki sitenin temelini attı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla Bağcılar’ın “yeni yaşam alanı” Şehr-i Bağcılar ve THY sitesinin temel atma törenini gerçekleştirildi. Projeyi beğenen Bakan Özhaseki, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’yı tebrik etti. Demirkapı Mahallesi’nde yapılacak Şehr-i Bağcılar’da 1201 daire 15 Temmuz Mahallesi’ndeki THY Sitesi’nde ise 702 daire yer alacak.

Bağcılar’da kentsel dönüşüm ilçe sakinlerinin de yüzde 100 katılımıyla devam ediyor. Bu kapsamda içinde toplam 1903 daire ve 31 işyerinin yer alacağı iki site için temel atma töreni düzenlendi. Demirkapı Mahallesi’ndeki Şehr-i Bağcılar’da gerçekleştirilen törene Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Ak Parti Bağcılar İlçe Başkanı İsmet Öztürkve konut sahipleri katıldı.

“Bakanlık olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız”

Bakan Özhaseki yaptığı konuşmada “Bağcılar adete küçük bir Türkiye. Ülkemizin her bir köşesinden değişik renkleri, motifleri, meşrepleri görmek mümkün. Allah dirliğinizi bozdurmasın. Değerli başkan 1 sene önce bu projeyi getirmişti. Allah razı olsun çok iyi bir yere getirmiş. Başkanımızın gayretiyle burada herkes yeni evlerine kavuşacak. İnşallah burada yapılacak evlerinizde huzurla oturursunuz. Şehirler gibi insanlar da doğarlar, yaşarlar, gelişirler ve bazen de gerilerler. Onların da bakıma, onarıma ve yenilenmeye ihtiyacı var. Bunları dikkate alarak devam eden bütün belediye başkanı arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Değerli başkanımız da onlardan birisi. Belediye başkanlığı zor iş. Çalışmalarından dolayı kendisini tebrik ediyorum. Bundan sonra devamında da bize bakanlık olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazır olduğumuzu söylemek istiyorum” dedi.

“Hemşehrilerimizin tamamı burada mülk sahibi oldular”

Başkan Lokman Çağırıcı ise “Şu ana kadar kentsel dönüşüm çerçevesinde Bağcılar’ı geleceğe taşımanın hep heyecanını yaşadık. Bize çalışmalarda destek olan herkese teşekkür ediyorum. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Burası yerinde dönüşümün en güzel örneklerinden bir tanesi. Burada oturan hemşehrilerimizin tamamı tekrar burada mülk sahibi oldular.

Dönüşümün Bağcılar’da en büyük avantajlarından biri de değer avantajıdır. Bağcılar’ın tamamında plan olarak da dönüşüm içinde hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bakanlığımızın özellikle kira konusunda destekleri ve diğer muafiyetleri de bizim için iyi çalışma olacaktır. Özellikle sayın bakanımızın kentsel dönüşümle ilgili destekleri bizleri heyecanlandırıyor. İnşallah onları da heyecanla beklediğimizi belirtiyorum” şeklinde konuştu.

“Canlı bağlantıyla aynı anda iki yerde temel atma töreni gerçekleştirildi”

Protokol konuşmalarının ardından alanda kurulan dev ekranla aynı anda 15 Temmuz Mahallesi’nde bulunan THY (Türk Hava Yolları) Sitesi’ne canlı bağlantı yapıldı. Bakan Özhaseki ve protokolün hep birlikte butona basmasıyla aynı anda iki yerde temel atma töreni gerçekleştirildi.

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 29 bin metrekarelik alana inşa edilecek Şehr-i Bağcılar’da 21 blokta 1201 daire ve 22 işyeri yer alacak. Otoparklı, asansörlü yeni yaşam alanında yapılacak site aynı zamanda 19 bin metrekarelik bir peyzaj alanına sahip olacak.

Toplam 17 bin metrekarelik bir alana inşa edilecek olan THY Sitesi’nde 10 blokta 702 daire ve 9 dükkan yer alacak.